vilikuvweb

Rotterdam

Nejznámějším městem Holandska je jednoznačně Amsterdam, kde se nachází spousta kulturních pamětihodností, muzeí a dalších turisticky zajímavých míst. Na Rotterdam se tak většinou zapomene. Je zde při tom také hodně památekm které stojí za návštěvu.
Rotterdam je ale hlavně průmyslové město. V tomto ohledu je důležitější než Amsterdam. Nachází se zde totiž největší přístav na světě. Nejen, že Rotterdam leží u moře, ale také jím protéká řeka Šelda, po které se taky dopraví většina materiálu z přístavu k dalšímu zpracování.
Město je rozdělené na dvě části řekou Nieuwe Maas, a to na severní a jižní Rotterdam. Přes ní vede několik mohutných mostů. Některé z nich jsou v noci osvětleny a dodávají tak příjemnou atmosféru tomuto jinak až přepříliš průmyslovému městu. Nejznámějším je železniční most "De Hef". Je to nějvětší zvedací most v Rotterdamu, a tak na sebe přirozeně upoutává pozornost.
Jedinou stinnou stránkou na Rotterdamu je fakt, že za druhé světové války byl takřka srovnán se zemí, a tak se velmi liší od ostatních holandských měst. Rozdíl je viditelný hned po příjezdu do města. Nebudou na nás tam čekat typické malé úzké domky se zahradami, jak je tomu v ostaních městech, ale třeba i mrakodrapy a ostaní moderní budovy. Občas se zdá, že nejste v Holandsku ale v nějakém menším americkém městě.
První zmínka o Roptterdamu je známá už z 13. století, ale největšího rozvoje se dočkal až i něco později, a sice v 16. století, kdy zde začal naplno rozrůstat přístav. V tomto období se těšil Rotterdam obrovskému boomu hlavně díky lodní dopravě a obchodování s Francií a námořní velmocí Anglií. Kolem roku 1850 se už pak mluvilo poprávu o největším přístavu světa.
Přestože je Rotterdam moderní evropské město, nalezneme zde i historické jádro spolu s muzei. To nejznámější je Námořní muzeum, ve kterém lze shlédnout historii přístavu a stavby lodí.
Symbolem města je bezesporu most Erasmusburg. Kolem mostu se nachází množství výškových, moderních budov.

Z mostu je dále vidět ostrůvek, na kterém jsou vidět tyické holandské domky. Pokud se ale otočímě na druhou stranu, zase nás do očí budou bít mrakodrapy.

Celkově si myslim, že pro cestovatele, kterým se líbilo v nějakém moderním americkém městě, mohl by se jim nakonec i Rotterdam líbit, jinak jsem měl z jeho návštěvy smíšené pocity.Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek